Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wokół domu | Praktyczne porady

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Praktyczne porady

Porady na marzec

kategoria: Praktyczne porady , Fiskars

Przyroda budzi się do życia i potrzebuje naszej czułej, troskliwej opieki. Dlatego też kontynuujemy cięcie drzew, w szczególności tych bardziej wrażliwych na niską temperaturę. Warto dokonać prześwietlenia moreli, wiśni, czereśni i brzoskwiń, a przy opadającym Księżycu przyciąć młode drzewka posadzone jesienią, skracając przewodnik i gałęzie, formułując wstępnie koronę. Także podczas tej fazy Księżyca można posadzić młode drzewka i krzewy. Należy również pamiętać o przecinaniu krzewów owocowych, ozdobnych i żywopłotów.

Podczas wznoszenia Księżyca dokonujemy szczepień drzew „w klin"i „w boczną szparę". Aby nie narażać drzew na wahania temperatury, należy wciąż mieć na uwadze proces bielenia pni.

Marzec to także odpowiedni czas, by rozrzucić kompost w ogrodzie - wystarczy pokryć glebę dwucentymetrową warstwą nawozu. Świeży kompost stanowi warstwę osłonową, zaś kompost dojrzały warto umieszczać w dołkach, w których sadzimy krzewy. Należy również pamiętać o przekopaniu i przykryciu ziemią obornika, rozłożonego na przełomie lutego i marca.

Ważnym zadaniem na ten miesiąc jest także przekopanie ogrodu. Gdy gleba obeschnie i nie będzie się kleić do narzędzi, można rozpocząć wiosenne „porządki". Przy silnym zachwaszczeniu gleby wskazane jest głębokie kopanie, przy mniejszym zachwaszczeniu zaś należy używać wideł szerokozębnych.

W drugiej połowie miesiąca, gdy jest sucho i ciepło, siejemy bób, groch, marchew, rzodkiew, cebulę, skorzonerę, czosnek, pietruszkę. Można też wysiewać sałatę, kapustę i szpinak. Jednocześnie nie zapominamy o rozsadzie mniej odpornych na zimno roślin.

Przy opadającym Księżycu nawozimy kompostem rośliny cebulowe: narcyze, tulipany, szafirki i hiacynty. Przy sprzyjającej aurze należy także rozpocząć pielęgnację róż.

autor: Fiskars

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone