Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wokół domu | Praktyczne porady

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Praktyczne porady

Porady na luty

kategoria: Praktyczne porady , Fiskars

Za oknem zima w pełni. To czas, gdy niemniejszą uwagę należy zwrócić na ochronę roślin przed mrozem i szkodnikami, jak i zadbanie o należyte rozplanowanie marcowych upraw.

Luty to także miesiąc, kiedy należy rozpocząć cięcie drzew - najlepiej w fazie opadającego Księżyca. Wskazane jest, aby zapoczątkować ten proces od odmian odpornych na mrozy, aby na kolejny miesiąc pozostawić bardziej czułe i wrażliwe na zimno odmiany. Wykonując tę czynność należy pamiętać, aby zostawiać gałęzie ułożone piętrowo,
w odległości umożliwiającej dostateczne nasłonecznienie, a usuwać gałęzie chore, połamane i rosnące do środka. Nie można także zapominać o krzewach porzeczki i agrestu, które należy wzmocnić i odmłodzić poprzez usunięcie najstarszych pędów, jak i nadmiaru młodych odrostów.

Prawidłowo uformowany krzew powinien posiadać do 10 pędów szkieletowych. Pod koniec miesiąca warto zacząć również przycinanie krzewów ozdobnych i żywopłotów - także w dni opadającego Księżyca.

Mając w perspektywie duże wahania temperatury, wskazane jest ochronne bielenie pni, które nie dopuści do nagrzania pni i konarów w dzień. Wskazane jest, aby w tym miesiącu również przygotować rozsadę niektórych roślin, zwłaszcza warzyw kapustnych.

Kiedy jednak śnieg stopnieje, uwalniamy krzewy z zimowych osłon i ścinamy obumarłe części zielone, a następnie grabimy trawnik, aby usunąć wszelkie nieczystości. Obserwujemy również glebę: gdy odtaje i przeschnie, rozpoczynamy sadzenie krzewów liściastych.

W wolnej zaś chwili warto przygotować coś na rozgrzewkę, np. nalewkę z głogu, bądź kwiatów cytrusów.

autor: Fiskars

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: fifek
dn. 07.02.2017 godz. 14:53:52
a jakie drzewa należałoby w lutym przycinać? ale chyba nie trzeba wszystkich roślin młodych przycinać
Szukaj:

 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.InformatorOgrodniczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone